Teknopark İzmir

“Teknopark İzmir, halen bölgesinde yer alan 159 yerli ve yabancı Ar-Ge firması, 1100’ün üzerinde Ar-Ge ve destek personeli, 1 Milyar TL’yi aşan toplam cirosu, 90 Milyon Dolar’a yaklaşan ihracatı ve 23 patenti ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca açıklanan “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında Türkiye’nin en başarılı Teknoparkları arasında yer alıyor.

2016 yılında Türkiye’nin kalkınma ajansı destekli ilk güdümlü projesi olan İnovasyon Merkezi’ni de bünyesinde hayata geçiren Teknopark İzmir, ClassBoom ile tüm yenilikçi fikirlere kuluçka ortamı sağlarken, Atmosfer TTO aracılığıyla da üretilen nitelikli teknolojik bilgiyi sanayi ile buluşturmaya devam ediyor.

İzmir’in doğası, havası ve denizi ile öne çıkan ilçesi Urla’da bulunan Teknopark İzmir, Çeşme-Alaçatı, Seferihisar ve Karaburun ile komşu olduğu harika bir coğrafyada konumlanıyor.”

Bölgede yer alan Ar-Ge firmaları; yazılım geliştirme, biyoteknoloji, elektronik, makina imalatı, savunma, enerji, tıp, tasarım, kimya, telekomünikasyon, ileri malzemeler, gıda, madencilik, nano malzemeler, otomotiv, robotik sistemler, turizm ve çevre konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bölgede gerçekleşen üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında, Ar-Ge firmalarında ve firmaların yürüttüğü projelerde üniversite öğretim üyeleri yer alabiliyor; ayrıca yaptıkları araştırmaları ürüne dönüştürebilmek amacıyla, üniversite yetkili organlarının onayı ile bölgede kendi şirketlerini kurabiliyor. Üniversite öğrencileri ise bölgede yer alan Ar-Ge firmalarında yarı zamanlı iş ve staj imkanı bulabiliyor.

Teknopark İzmir çatısı altında girişimcilik ekosistemine sunulan katma değerli hizmetler şu şekilde sıralanıyor:

Atmosfer Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), akademik çalışmalar sonucu ortaya çıkan entellektüel sermayenin ve yeni teknolojilerin ticarileştirilmesi için akademi ile endüstri arasında yalın ve etkin bir arayüz olarak hizmet vermektedir.

Devamı >

Teknopark İzmir katma değerli hizmet birimleri arasında yer alan Kuluçka Merkezi ClassBoom, Türkiye ve bölgedeki ekonominin gelişimini destekleyecek tekno-girişim faaliyetlerini geliştirerek çıktıya dönüştüren özel bir birimdir.

Devamı >

Teknopark İzmir, TÜBİTAK tarafından yürütülen Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı Resmi Uygulayıcı Kuruluşu seçildi.

Devamı >

X