Rektör’ün Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) günümüzün en gelişmiş teknik üniversite modeli olan Yüksek Teknoloji Enstitüleri’nin ülkemizdeki tek örneğidir. İYTE, bilimsel ve teknolojik alanlarda ileri düzeyde eğitim ve araştırma yaparak topluma azami düzeyde katkı sunmak amacı ile 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Eğitim dili %100 İngilizce olan İYTE, mühendislik, fen ve mimarlık alanlarında ileri eğitim modelleri kullanmakta olup, ileri düzeyde araştırmalar yaparak ulusal ve uluslararası alanlarda önemli başarılar elde etmiştir.

Enstitümüz bünyesinde bulunan “Teknopark İzmir”, tüm paydaşlarımız için sağladığı araştırma-geliştirme olanakları ile katma değeri yüksek bilgi ve ürün üretilmesinde katalizör görevi üstlenmektedir. İnovasyon merkezinde ulusal ve uluslararası girişimciler desteklenmekte ve girişimcilerin fikirlerini inovatif ürünlere dönüştürmeleri için gerekli hizmetler sunulmaktadır. Bu yapıların tamamı, üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde siz öğrencilerimizin vizyonlarını geliştirmeye yönelik olarak, mezuniyet öncesi ve sonrasında kariyer planlaması yapmanıza öncülük edecek girişimlerdir.

İYTE, ülkemizin Ar-Ge temelli kalkınma projelerinin tümünü önemsemekte ve bu projelere azami düzeyde katkı sunmaktadır. İYTE, YÖK tarafından Ege Bölgesi’nin tek, ülkemizin ise on Araştırma Üniversitesinden biri seçilme başarısını göstermiştir. Ayrıca, YÖK’ün 100-2000 öncelikli alanlarında doktora burs programında sergilediği üstün başarı performansı, ulusal ve uluslararası fonlama kuruluşlarından desteklenen projelerinin çeşitliliği ve sayısı, ulusal ve uluslararası saygın kurumlar tarafından takdir edilen ödüller, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Yenilikçi ve Girişimci Üniversiteler endeksinde sergilediği performans bakımından İYTE, ülkemiz üniversiteleri arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Önemli bir çoğunluğu yurtdışında eğitim almış akademisyen kadrosu ile İYTE’de öncelikli hedefimiz; siz öğrencilerimizin, ülkemizin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkıda bulunacak nitelikli mezunlar olmasını sağlamak ve oluşturacağımız ekosistem ile de toplumumuza rol model bireyler olarak katılmanızı desteklemektir.

İYTE, eğitim ve öğrenim hayatınız süresince sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleriyle, altmışın üzerinde aktif öğrenci kulübü ile ve kampüsümüzün ve çevresinin sunduğu doğa ile iç içe yaşam şekliyle sizleri kucaklayacaktır.

Hiç şüphesiz ki, eğitim yıllarınız süresince İYTE’de edineceğiniz akademik ve sosyal kazanımlar, mezuniyetiniz sonrasında da hayata daha emin adımlarla atılmanızı sağlayacaktır. Bu değerli kazanımlar sayesinde, ülkemizin kısa ve uzun erimli hedeflerine ulaşmasında sizlerin de büyük katkıları olacağına inancım tamdır.

Hepinize üstün başarılar diliyorum.

Sevgilerimle,

Prof. Dr. Yusuf Baran

Rektör

X