“Teknopark İzmir Yüksek Teknoloji Ödülleri” Sahiplerini Buluyor

 

Türkiye’nin ilk teknoloji geliştirme bölgeleri arasında yer alan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir) tarafından; inovasyon ve yüksek teknoloji alanlarındaki çalışmaları özendirmek, girişimciliği ödüllendirmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Teknopark İzmir Yüksek Teknoloji Ödülleri” Ekim ayında veriliyor.

Bu yıl ilk kez verilecek olan “Teknopark İzmir Yüksek Teknoloji Özel Ödülü”nü de kapsayan organizasyonda; hem Teknopark İzmir’de çalışmalarını sürdüren Ar-Ge firmaları hem de ulusal boyutta öne çıkan kurum/kuruluşlar ödüllendirilecek.

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir) yenilikçilik alanındaki bilgi ve tecrübesi ile kurguladığı “Teknopark İzmir Yüksek Teknoloji Ödülleri”ni genişleterek sürdürüyor.

Geçen yıldan başlayarak Teknopark İzmir Ar-Ge firmalarına verilen 9 ödülle birlikte bu yıl ilk kez verilecek “Teknopark İzmir Yüksek Teknoloji Özel Ödülü” ile inovasyona dayalı yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren Bölge dışından firmalar da ödüllendirilecek.

www.teknoparkizmir.com.tr adresli web sitesinden yapılabilecek başvurular için son tarih 4 Ekim 2019 Cuma günü saat 17.00 olup; Ödül Komitesi’nin yapacağı değerlendirmenin ardından ödülü hak kazananlar, 16 Ekim 2019 tarihinde düzenlenecek özel bir törenle açıklanacak.

“TEKNOPARK İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ÖZEL ÖDÜLÜ”

Organizasyon kapsamında bu yıl ilk verilecek “Yüksek Teknoloji Özel Ödülü” katagorisinde İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Bilim ve Sanayi İl Müdürlüğü ve KOSGEB gibi kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin yer aldığı Ödül Komitesi’nin yapacağı değerlendirme ile ödüller sahiplerini bulacak. Maddi bir karşılık bulmayacak değerlendirmede, prestij ödülleri verilecek.

Yılın Başarılı Startup Ödülü, Yılın Başarılı KOBİ’si Ödülü ve Yılın Başarılı Büyük Ölçekli Firma Ödülü olmak üzere üç kategoride sahiplerini bulacak ödülde; Büyük Ölçekli Firma Ödülü kategorisinde “ithal ikamesine yönelik ürün geliştirme teması” belirleyici ağırlığa sahip olacak.

Bu kapsamda alınacak verilerde ve yapılacak değerlendirmelerde başvuru sahiplerinin 01 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki çalışmaları ölçüt alınacak.

Değerlendirmeye katılmak için istekli olan Startup, KOBİ ve Büyük Ölçekli Firmaların www.teknoparkizmir.com.tr/duyuru linkinden, 2018 yılı verilerini esas alarak, istenen bilgileri doldurmaları gerekli ve yeterlidir. Değerlendirmeye katılmak için son başvuru tarihi 4 Ekim 2019 Cuma günü saat 17.00’dır.

TEKNOPARK İZMİR AR-GE FİRMASI ÖDÜLLERİ

Teknopark İzmir’in, Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Ar-Ge Firmalarına geçen yıldan itibaren vermeye başladığı ödüller ise bu yıl organizasyon kapsamında yine sahiplerini buluyor. Sadece bölge Ar-Ge Firmalarının değerlendirmeye gireceği 9 ayrı kategoride verilecek olan “Ar-Ge Firması Ödülleri” için Bölgede kullanılan portal sistemi üzerinden girişimci firmaların kendi yüklediği veriler belirleyici olacak. Bu başlık altındaki bazı ödüller maddi karşılık bulacak.

Bu kapsamda yer alan kategoriler ise şöyle sıralanıyor:

  • En fazla FSMH Başvuru Yapan Ar-Ge Firması Ödülü
  • En Fazla Aktif Proje Yürüten Ar-Ge Firması Ödülü
  • En Fazla İhracat yapan Ar-Ge Firması Ödülü
  • En Fazla İstihdam Oluşturan Ar-Ge Firması Ödülü
  • En Başarılı Akademisyen Firması Ödülü
  • Akademik İşbirliği Ödülü
  • En Aktif Kuluçka Firması Ödülü
  • En Düzenli Veri Girişi ve Raporlama Yapan Ar-Ge Firması
  • Öne çıkan ilk 3 Ön Kuluçka Ekibi Ödülü

 

TEKNOPARK İZMİR HAKKINDA

Teknopark İzmir, Türkiye’nin 4. teknoparkı olarak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü içerisinde 2002 yılında kuruldu; 2004 yılında ise faaliyetlerine başladı. 

Halen bölgesinde yer alan 155 yerli ve yabancı Ar-Ge firması, 1000’in üzerinde Ar-Ge ve destek personeli, 600 Milyon TL’ye yaklaşan toplam cirosu, 60 Milyon Dolar’ı aşan ihracatı ve 23 patenti ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2018 yılında açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde Türkiye 6.sı oldu.

Türkiye’nin kalkınma ajansı destekli ilk güdümlü projesi ile yapılan İnovasyon Merkezi’ni de bünyesinde hayata geçiren Teknopark İzmir, tüm yenilikçi fikirlere kuluçka ortamı sağlayarak, üretilen nitelikli teknolojik bilgiyi sanayi ile buluşturmaya devam ediyor.

Bölgede çalışmalarını sürdüren bu firmaların sektörel dağılımlarına bakıldığında; yazılım geliştirme, biyoteknoloji, elektronik, makina imalatı, savunma, enerji, tıp, tasarım, kimya, telekomünikasyon, ileri malzemeler, gıda, madencilik, nano malzemeler, otomotiv, robotik sistemler, turizm ve çevre olarak şekilleniyor.

X