“Sağlık ve Biyomedikal” Temalı Ar-Ge ve İnovasyon Çalıştayı

“Sağlık ve Biyomedikal” temalı Ar-Ge ve İnovasyon çalıştayı, İYTE Teknoloji Transfer Ofisi ev sahipliğinde yapıldı.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Medikal Park İzmir Hastanesi iş birliğiyle düzenlenen çalıştay, bu alandaki çalışmaları ortak bir zeminde buluşturdu.

Çalıştaya, Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran, Medikal Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Beken, Genel Müdür Veysi Kubba, akademisyenler ve sektörden araştırmacılar katıldı. Sağlık ve biyomedikal alanlarında araştırma projeleri yürüten İYTE akademisyenleri, çalışmalarını anlatan sunumlar yaptı. Çalıştay ile, üretilen fikir ve projelerin vücut bulması, desteklenerek katma değere dönüşmesi, insanlığa ve ülke sermayesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Çalıştayda konuşan Rektör Baran “İYTE’nin ileri düzey araştırma altyapısını ve insanlık için önemli projeler üreten akıl sermayesini, öngörüsü yüksek bir kurum olan Medikal Park İzmir Hastanesiyle birleştireceğimiz bu önemli iş birliğinin temelini bugün burada atıyoruz. Üretilen bilginin teknolojiye ve katma değere dönüştürülmesi,  fonksiyonel tıp, ilaç araştırmaları gibi pek çok konuda ortak akıl yürütme noktasında birlikte başarılı işlere imza atacağımıza inanıyor ve bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği olanlara teşekkür ediyorum” dedi. Medikal Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Beken ise “Ülkemize, kentimize sermaye ve aklın bir araya geleceği iş birlikleri sunmak adına doğru bir adresteyiz” diye konuştu.

Akademisyenlerin ve Medikal Park İzmir yetkililerinin bire bir görüşmeleriyle ilerleyen çalıştayın sonunda, tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi süreci ile gıda, tarım ve sağlık alanında belirlenecek stratejilerin ülkeleri daha güçlü bir konuma taşıyacağı, dolayısıyla bu alandaki çalışmalara ağırlık verilmesinin önemi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

X