İYTE’li Ekipten Uluslararası Mimari Proje Başarısı

Uluslararası mimari yarışma düzenleme kuruluşu YAC (Young Architects Competition) tarafından organize edilen “Detroit Waterfront District” yarışmasının sonuçları açıklandı.

Uluslararası düzeyde bir mimari fikir projesi yarışması olan organizasyonda Araştırma Görevlimiz Yusuf Furkan Kaya, mezunumuz Ceren Bingöl ve ekip arkadaşları Beatrice Tosini “Urban Loop” projeleri ile mansiyon ödülü almaya hak kazandı.
Detroit kentinin eski hayat dolu günlerine tekrar kavuşabilmesinin temsilini amaçlayan proje, nehir kıyısında olması sayesinde hem su ve çevresinde gelişen yaşam ile hem de kentin ve ülkenin en önemli fuar merkezlerinden bir tanesi olan COBO merkezi ile birebir etkileşerek Detroit için yeni bir düğüm noktası ve simge olmayı hedefliyor. İçerisinde 500 odalı bir otel, 200’den fazla konut birimi ve 20.000 m2’lik sosyal alanları ile toplamda 80.000 m2 programa sahip olan bu kompleks yapı, aynı zamanda bir aktarma merkezi olarak da çalışmakta.

Birçok projenin yer aldığı yarışmada bu kapsamlı projeleri ile dikkat çeken ekip, jüriyi etkilemeyi başarmış ve ödüle layık görülmüştür.

https://www.youngarchitectscompetitions.com/competition/detroit-waterfront-district#winners

X