Kampüs Hayatı

İYTE Kampüsü, İzmir’in Urla ilçesi Gülbahçe Köyü’ndedir. Kampüs, İzmir’e 60, Urla’ya 15, Çeşme’ye 35 km uzaklıktadır. Merkeze uzak olmasına rağmen, şehir ve çevre ilçelere ulaşımı sağlayan otobüs ve dolmuş seferleri olup kampüs içindeki ulaşım ücretsiz dolmuş ve ringlerle de sağlanabilmektedir.

İYTE’de sağlık, spor, beslenme gibi temel hizmetler ve kültürel, sportif aktiviteler için çeşitli olanaklar mevcuttur. 7/24 Ambulans Hizmet İstasyonu, mediko-sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti Sağlık Merkezi’nde 1 diş hekimi, 3 hemşire, 1 laboratuvar teknisyeni, 1 acil tıp teknisyeni ve 1 psikolog görev yapmaktadır. A sınıfı Aile Hekimliği Merkezi mevcut olup 1 Aile Hekimi hizmet vermektedir. Üniversitemizin öğrenci ve personeli gerekli durumlarda bu merkezlerimize başvurarak, tıbbi muayene ve tedavi, diş ile ilgili muayene ve tedavi hizmetleri ve psikolojik danışmanlık hizmeti alabilmektedirler. Ayrıca sağlık sorunlarıyla ilgili çok sayıda tetkik yapılmaktadır.

Beslenme hizmetleri açısından kampüsümüz, öncelikli olarak 5000 kişilik kapasiteli bir merkezî kafeteryaya sahiptir. Burada, iki öğrenci salonu bulunmakta ve yemek üretimi kafeterya binasındaki mutfakta, gıda denetimlerinden geçirilmiş bir sistemle hizmet vermektedir. Kampüs alanı içinde ayrıca Kidonya Kafeterya ve Asmalı Kafeterya ile, idari bina, Fen Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü ile Mediko-Sosyal binasında da kantinler bulunmaktadır. Kampüs dışında ise hizmet veren çeşitli restoran ve büfeler ile alışveriş marketleri bulunmaktadır.

Barınma olanakları açısından İYTE, gittikçe büyüyen mevcuduna uygun olacak imkânları, 34 bin dönümlük arazisi içinde projelendirmektedir. Şu anda kampüsümüz sınırları içinde 1152 yatak kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu ile 536 yatak kapasiteli 1,3,4’er kişilik özel bir yurt mevcuttur.

Kampüsümüzdeki spor tesislerinde, öğrenci ve personelin kaliteli zaman geçirmesi, fiziksel yeteneklerini geliştirip beden sağlığı gelişimlerine katkıda bulunulması amaçlanarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İYTE’de Yarı Olimpik bir Kapalı Yüzme Havuzu, kapalı ve açık saha spor tesisleri ile hizmet verilmektedir. 2000 seyirci kapasiteli spor salonunda, geleneksel spor alanı dışında vücut kardiyo-güç geliştirme sistemleri ile bir fitness salonu ile bir dans stüdyosu da yer almaktadır. Ayrıca mini golf, tenis, basketbol ve halı sahadan oluşan açık saha spor tesisleri mevcuttur.

İYTE Kampüsü, öğrencilerinin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlence alışkanlığı kazandırmak, kültür ve güzel sanatlarla ilgili etkinlikler düzenlemelerini sağlamak üzere kurulmuş olan 60’ı geçkin topluluğun faaliyetlerini sürdürebilecekleri bir ekosisteme sahiptir. Doğa ile iç içe olma avantajı; kite surf-yelken-dalış sporlarının yanı sıra, dağcılık- permakültür ve ekolojik yaşam, doğa ve dağcılık, fotoğrafçılık ve bunun gibi pek çok ilgi alanı oluşmasını da kampüs ekosisteminde mümkün kılmıştır. Bu çerçevede kurulan topluluklar da, kampüste sosyal ve kültürel yaşamı renklendirmekte ve desteklemektedirler.

Yurtlar

KYK Öğrenci Yurdu

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, İzmir Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Urla Yurt Müdürlüğü, 1032 öğrenci kapasitesine (456 kız, 576 erkek) sahip olup 43 öğrenci blokundan (24’ü erkek, 19’u kız) oluşmaktadır. Her öğrenci bloku iki katlı olup her katta dört oda, toplam sekiz oda bulunmakta ve 24 öğrenci kapasitesi bulunmaktadır.

ÜniYURT

İYTE Gülbahçe Kampüsü içinde yer alan Yaşam Merkezi’nde,  Yüksek Lisans/Doktora Öğrencileri, Lisans Öğrencileri ve Teknopark çalışanlarının ayrı ayrı konaklayabilecekleri bloklar bulunmaktadır.  Sosyal tesisler ortaktır ve tesiste konaklama yapmayanlara da açıktır. Misafirler için 1, 2, 3 ve 4 kişilik oda seçenekleriyle toplam 221 oda bulunmaktadır. 600 yataklı tesiste her odada özel banyo/wc, mutfak teşkilatı (mini buzdolabı-elektrikli ocak), TV ve klima bulunmaktadır.

Sağlık Hizmetleri

clipart1289717 copy
dis

Poliklinik Hizmetleri

Tanı (Hasta muayenesi)
Tetkik ve Tedavi
Kronik hastalıkların izlenmesi
Sağlık raporu
Sevk

 • (0232) 750 62 08

Diş Sağlığı Hizmetleri

Ağız ve diş muayenesi
Dijital röntgen, ağız içi kamera ve vitalometre
Ultrasonic scaler cihazıyla diş taşı temizliği
Her tür kompozit dolgu, amalgam dolgu işlemi
Kanal tedavisi
Her tür diş çekimi (Gömük 20 yaş haricinde)

 • (0232) 750 62 07

Hemşirelik Hizmetleri

Hasta kabul ve kayıt
Sağlık hizmetlerinin aylık istatistiklerinin hazırlanması
İlk yardım hizmetleri
Hekim istemi doğrultusunda tedavi uygulanması
Diş kliniğinin işleyiş, sterilizasyon ve dezenfeksiyon kontrolü
Aşı takibi ve uygulamaları
ANT (ateş, nabız, tansiyon) takibi
Kafeterya ve kantinlerin sağlık açısından denetimi

 • (0232) 750 62 08

Acil Yardım Hizmeti

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kampüsümüze 112 Ambulans İstasyonu kurulmuştur.

112 Ambulans İstasyonu, 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren 7/24 hizmet vermektedir.

 • 112

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

Psikolojik danışma, duygulara ve duygusal problemlerin çözümlerine odaklanır. Psikolojik danışma yardımının temel amacı, bireyin karar verme ve problem çözme becerisini geliştirerek, kişisel gelişimine katkı sağlamaktır.

Psikolojik danışma amacıyla yapılan görüşmelerde danışanlara; problemlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi; duygu, düşünce ve davranışlarında istenen değişimlerin sağlanması için gerekli hedeflerin saptanması ve saptanan hedeflere ulaşılması; kendilerini duygu ve düşünce yapıları içinde daha iyi tanıma, anlama ve geliştirme olanaklarının araştırılması; problemlerine en uygun çözüm yolları bulma becerilerinin geliştirilmesi hedefleri doğrultusunda sistematik ve profesyonel düzeyde psikolojik yardım verilmektedir.

Psikolojik Danışmada Temel İlkeler

 • Görüşmeler danışanın gönüllülüğü doğrultusunda yapılmaktadır.
 • Görüşmelerde danışanlara koşulsuz saygı ve anlayış gösterilmektedir.
 • Görüşmelerde karşılıklı güven ve işbirliğine dayalı sağlam bir ilişkinin kurulması temel alınmaktadır
 • Görüşmelerde “Gizlilik” ilkesi esastır. Görüşmeler boyunca paylaşılan ve yaşanan her şey gizli tutulmaktadır. Danışana ait bilgiler, izni olmadan hiçbir kurum veya kişi ile paylaşılmamaktadır.
 • Görüşmelerin sistematik ve profesyonel düzeyde gerçekleşmesi sağlanmaktadır.
 • Verilen psikolojik danışma hizmetleri kapsamında ilaç tedavisi yer almamaktadır.
 • Bireysel görüşmeler, danışanların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ortalama 50 dakikalık seanslar halinde, haftada 1 kez gerçekleştirilmektedir.
 • Görüşme zamanları, danışan ve danışmanın uygun bulduğu zamanlar için, randevu alınarak belirlenmektedir.
 • (0232) 750 62 11

Engelsiz İYTE

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Engelsiz Birimi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 20 Haziran 2006 tarih ve 26204 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği 8. maddesi gereğince 03.11.2009 tarihinde kurulmuştur.

Engelsiz İYTE’nin amacı, Enstitümüzdeki engelli öğrencilerimizin öğrenimleri süresince kampüs ve yurt yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek; eğitim, öğretim sosyal yaşam ve kültürel alanlara eşit bir şekilde katılımlarına destek olmaktır.

Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kaza sonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel/ işlevsel/ zihinsel/ ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/ yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Engelsiz İYTE’ye başvuru gönüllülük esasına dayanmaktadır. 

 

Destek alanları

Kampüste bulunan yaşam alanlarının engelleri ortadan kaldıracak şekilde düzenlenmesi ve iyileştirilmesi,

Öğrenciye uygun öğretim ortamının oluşturulması,

Burs olanaklarından yararlanılmasının sağlanması,

Sosyal yaşama uyumda destek sağlanması,

Engellilikle ilgili farkındalık eğitimleri düzenlenmesi,

Ulaşım olanaklarının iyileştirilmesi,

Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin verilmesi.

 

Üniversitemizde okuyan bir öğrenci, engel gruplarına giren herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle eğitim, öğretim, sosyal ve kültürel alanlara katılımda yetersiz olduğunu hissederse Engelsiz İYTE birimimiz ile iletişime geçebilir.

 • (0232) 750 62 11

Kampüs Yerleşim Planı

Ulaşım

İYTE personeli ve öğrencilerinin bir kısmı, kampüse her sabah servislerle ulaşmaktadır. Öğrencilerimiz servislerden belirli bir ücret karşılığında yararlanmaktadır. Servisler dışında Üçkuyular (İzmir)-İYTE ve Urla-İYTE arasında günün her saatinde belediye otobüsü ve dolmuş çalışmaktadır. Ayrıca, Gülbahçe-İYTE arasında da dolmuş seferleri bulunmaktadır. İzmir-Çeşme otoyolu, özel araçlar için rahat ve güvenli bir alternatif sunmaktadır. Kampüs içi ulaşım ücretsiz ring seferleri ile sağlanmaktadır.

Belediye Otobüsü ile Ulaşım

İzmir Otogar – Halkapınar arası644 nolu belediye otobüsü ile
Havaalanı – Üçkuyular arası202 nolu belediye otobüsü ile
Basmane/Halkapınar Tren Garı – Üçkuyular arasıMetro ile ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri için tıklayınız.
Alsancak Tren Garı – Üçkuyular arasıTramvay ile ulaşabilirsiniz. Bilgi için tıklayınız.
Üçkuyular – İYTE arası982 nolu belediye otobüsü ile Üçkuyular ilçe terminalinden
Urla – İYTE arası882 nolu belediye otobüsü 13 Haziran 2019 tarihi itibarı ile hizmete girmiştir. 

Otobüs Saatleri için tıklayınız.

 

Dolmuş ile Ulaşım

Üçkuyular – İYTE arasıÜçkuyular ilçe terminalinden Urla / İYTE minibüsleri ile Enstitümüze ulaşabilirsiniz.

 

Özel Araç ile Ulaşım

Üçkuyular – İYTE arasıİzmir-Çeşme Otoyolu Karaburun gişelerinden çıktıktan 5 km sonra Çeşme ve Karaburun yol ayrımında kampüs girişini görebilirsiniz.
X