Öğretim Üyelerimiz TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödüllerine Layık Görüldü

TÜBİTAK tarafından her yıl bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma faaliyetlerini desteklemek, bilim insanlarının araştırıcılarının yetiştirilmesini sağlamak amacıyla verilen TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik ödüllerini alanlar açıklandı. TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından 2018 yılında 3 Bilim Ödülü, 3 Özel Ödül ve 12 Teşvik Ödülü verilmesine karar verildi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Emrullahoğlu ve Fotonik bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Şahin TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik ödüllerine layık görüldü.

İYTE’den ödül alan öğretim üyeleri ve çalışma alanları ise şu şekilde:

Doç. Dr. Mustafa Emrullahoğlu (İYTE Kimya Bölümü Öğretim Üyesi)
“Organik kimya alanında organik sentez ve kemosensör tasarım konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü almaya hak kazandı.
Anabilim Dalı: Kimya /Organik Kimya
Araştırma Alanları:
– Kemosensör ve Biyosensör Tasarım, Sentez ve Biyolojik Uygulamaları,
-Canlı hücreler içerisinde biyolojik öneme sahip bileşiklerin varlığını, konumunu, hücre içi geçiş güzergâhlarını belirleyen ve görüntülenmelerine olanak sağlayan kemosensörlerin (kimyasal sensörlerin) geliştirilmesi,
-Geçiş Metalleri eşliğinde yeni organik sentez yöntemlerin geliştirilmesi,
-Fotodinamik terapi ajanlarının geliştirilmesi

Doç. Dr. Hasan Şahin (İYTE Fotonik Bölümü Öğretim Üyesi)
“Nano-ölçek malzemelerin özelliklerinin anlaşılması için gerçekleştirdiği hesaplama temelli konulardaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü almaya hak kazandı.
Anabilim Dalı: Fizik
Araştırma Alanları: Nanoteknoloji, Malzeme Bilimi, Teori, Hesaplamalı Fizik

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, TÜBİTAK Bilim, Hizmet ve Teşvik ödülünü alan Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Emrullahoğlu ve Fotonik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Şahin’i ziyaret ederek, başarılarının devamını diledi.

X