A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
İYTE’de 7. Robot Yarışması

Türkiye’nin en büyük öğrenci organizasyonlarından biri olan IZTECH RoboLeague, İzmir ve çeşitli illerden gelen robot ekiplerini 7. kez bir araya getirdi. İYTE Institute of Electric Electronic Engineers (IEEE) Öğrenci Kolu tarafından bu yıl 7.si düzenlenen robot yarışması İYTE Kampüsünde Makine Mühendisliği ve Teknopark İzmir İnovasyon Merkezinde yapıldı. Yaklaşık 350 robot ve 700’ün üzerinde katılımcıyı, 20-21 Ekim 2018 tarihlerinde ağırlayan organizasyon robotların büyük çekişmelerine sahne oldu. Yarışma programının birinci günü, İYTE Gösteri Merkezinde yapılan açılış töreniyle başladı. Burada konuşan İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden “Bilim ve teknolojide yarının Türkiye’sini medeni ülkeler seviyesine getirecek olan bu gençlerdir” dedi. IEEE İYTE Yönetim Kurulu Başkanı ve IZTECH RoboLeague 2018 Genel Koordinatörü Yunus Vergili de yaptığı konuşmada, henüz lisans seviyesindeyken yaptıkları organizasyonlar sayesinde “Sadece derslere katılarak mühendis olunmaz” anlayışıyla üyelerine teknik ve sosyal tecrübeler katmayı hedeflediklerini dile getirdi. Türkiye’nin çeşitli illerinden ilköğretim, lise ve üniversite düzeylerinde ekiplerin katıldığı yarışma yedi farklı kategoride yapıldı. Robotlar; çizgi izleyen, sumo, futro, çizgi labirent, arazi, serbest ve Türkiye’de fikir olarak ilk kez IZTECH RoboLeague yarışmalarında ortaya çıkan tasarla-yap-yarıştır kategorilerinde mücadele etti. Bu yılki teması “Çevre” olan tasarla-yap-yarıştır kategorisinde yarışmacı ekipler, kendilerine verilen 24 saat süresince uyumadan çevredeki atıkları toplayabilecek robot yapmak için çalıştı. Çeşitli firmaların değişik düzeylerde sponsorluk desteği verdiği yarışmanın altın sponsorları Teknopark İzmir ve Groupe Atlantic oldu. 

Yarışma sonunda her bir kategoride birbirleriyle karşı karşıya gelen robotlardan rakiplerine üstünlük sağlayarak dereceye giren ve ödül alan robotlar şöyle sıralandı:

Tasarla-Yap-Yarıştır Kategorisi
1. Phoenix 
2. IEEE ODTÜ RAS 
3. Bahattin 

Serbest Kategorisi
1. Takashi 
2. Robot Kol Projesi 
3. Otomatik Fren Sistemi 

Çizgi Labirent Kategorisi
1. Kamu OKM – Kamu 1983 Ekibi 
Futro Kategorisi
1. Mosb – Mostem (Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)
2. Yonca - Mostem
3. Fitpak - Mostem

Mini Sumo Kategorisi 
1. Yonca - Mostem
2. Mosb - Mostem
3. Sarıgözoğlu - Mostem

Çizgi İzleyen Kategorisi
1. Robo Mosb - Mostem
2. Kürşat – Kanuni Ekibi
3. İlteriş – Kanuni Ekibi

Arazi Kategorisi
1. Böcek - Mustafa Baki
2. Akıncı V1 – Mekatronik Mühendisliği Kulübü
3. Baba Arazi 2 – Özel Bursa Kültür Okulları


 
Son Güncelleme : Evrim Yakut 23.10.2018 09:42
İçerik Sorumlusu : İYTE MWO  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?