A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
BiyoRGB'ye Ödül
Bir damla kan ve cep telefonuyla sağlık taraması: BiyoRGB

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencileri tarafından geliştirilen BiyoRGB uygulaması, TÜBİTAK’ın düzenlediği Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında üçüncülük ödülü aldı. 

Fotoğrafı çekilen kan damlasının mobil telefon uygulaması tarafından piksel bazında analiz edilmesine dayanan yöntem, sadece eğitimli personel tarafından laboratuvar ortamında ve yüksek bütçe gerektiren testleri birkaç tuşa basmak kadar kolaylaştırıyor. 


Öğrencilerin geliştirdiği proje; temiz su kaynakları, su kalitesi ve kontrolünün izlenmesi, sıtma gibi ölümcül bulaşıcı hastalıkların erken teşhisi ve bu gibi hastalıklara neden olan parazitlerin tespit edilmesinde mobil iletişim alt yapısının kullanılmasını hedefliyor. 

Kağıt bazlı tarama testlerinin kullanıldığı bu tip hastalıklarda, testlerdeki renk değişimlerini tespit eden cihazlar, sağlık personeline hastalıklar hakkında önemli ipuçları veriyor. Renk değişimlerini tespit eden cihazların hem yüksek maliyetli olması hem de laboratuvar ortamlarında kullanılması göz önünde bulundurulduğunda, bir mobil telefon uygulamasının tarama işlemini üstlenmesi, sağlık alanında kullanım kolaylığı ve ekonomik avantaj sağlayacak. 


İYTE Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Cihan Toklucu ve Kimya Bölümü öğrencisi Hakan Berk Aydın'ın Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Yıldız’ın danışmanlığında yürüttükleri proje TÜBİTAK tarafından üçüncülük ödülüne layık bulundu. Uygulamanın ilerleyen zamanlarda günlük kullanım ve akademik çalışmalarda da büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini belirten Aydın ve Toklucu projelerinin çalışma temellerini şöyle anlattı: 

“Tasarlamış olduğumuz akıllı telefon uygulaması (BİYORGB) temelde fotoğrafları piksel bazında tarayarak RGB Renk Uzayı ve Heksadesimal (Onaltılık Sayı Sistemi) kodlarını hesaplayarak kullanıcıya verir. BİYORGB, kullanıcının telefon hafızasındaki fotoğrafları uygulamada fotoğraf için ayrılan kısma yüklemesine ya da cep telefonları için özel olarak kullanılan mikroskobik büyüteçleri kullanarak hücresel düzeyde çekilebilen fotoğrafları yüklemesine olanak sağlar. Yüklenen fotoğrafların üzerine tıklanarak piksel bazındaki renk değişimleri net bir biçimde gözlemlenebilir. Bu uygulamayı geliştirmemizdeki temel etken, yalnızca eğitimli personel tarafından ve laboratuvar ortamında yapılabilen yüksek bütçeli deneyleri ve sağlık taramalarını akıllı telefonu olan herkesin çok daha düşük bütçe ile ve çok daha kolay bir biçimde yapabilmesidir.”

BİYORGB'nin gelecek yıllarda birçok insanın hayatını kolaylaştırabilecek değişimler sağlayabileceğine inandıklarını dile getiren öğrenciler, akıllı telefonların kullanım alanındaki gelişime katkıda bulunabileceğine inandıklarını belirtti. 
 
Son Güncelleme : Evrim Yakut 05.04.2017 13:18
İçerik Sorumlusu : İYTE MWO  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO İzmir Üniversiteleri İYTE'de Ne Nerede?