A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Öğrenci Manzaraları- Elvan Doğandemir

Hayata sımsıkı sarılmanın ve bir başarının öyküsü: Elvan DOĞANDEMİR

Doktorlar aileme “Elvan için yapacak bir şey yok” dedikten sonra başladı asıl hikayem diye özetliyor yaşadıklarını. Elvan için 14 Temmuz 2010 tarihi belki de hayatının en üzücü zamanlarından birisi oldu. Yaşadığı yerde, Urla’da geçirdiği trafik kazası onun çok sevdiği hayat macerasının bölünmesine neden oldu. Uzun bir süre komada kalmış fakat kendi hikayesini tekrar yazmak için hayata sımsıkı sarılmıştır. Asla pes etmeyip yaşam dolu, mücadele dolu hayatına yakından tanıklık etmek isteğimiz Fizik Bölümü öğrencimiz Elvan DOĞANDEMİR ile bugününü konuştuk…

Elvan seni biraz tanıyabilir miyiz?

Elvan DOĞANDEMİR 5 Ağustos 1988’de İzmir-Hatay’da doğdu. İzmir’den sonra babımın işi dolayısıyla Urla’ya taşındık. İlköğretimi ve liseyi burada okudum. Urla Anadolu Lisesi’nden dereceyle mezun oldum. Babamın Urlalı olması bu taşınma sürecini hızlandırdı. Daha sonra hep burada kaldık. Başlangıçta zeytin işi ile ilgilenen babam bu işi bırakmak durumunda kaldı. Birkaç iş değiştiren babamın yanında, o işlerle uğraşarak büyüdüm diyebilirim.

Burada, yaşadığın yerde olmak nasıl bir duygu? Burası senin için ne ifade ediyor?

Urla gerçekten çok güzel bir yer. Urla her ne kadar İzmir’in içinde de olsa İzmir’i hep çok özlemişimdir. İnsan doğduğu yerde yaşamak ister ama çoğu zaman bunu yapamaz. Hayat insana her zaman sevdiği şeyleri yapmasına izin vermeyebiliyor. Urla’da olmaktan da çok memnunum. Hayatımın büyük bir kısmı burada geçti. Burayı sevdim çünkü hayatımı anlamlı kılan her şey artık burada.

İYTE’yi tercih ettikten sonra hayatında neler değişti? İYTE sana neyi ifade ediyor?

Başlangıçta bana hiçbir şey ifade etmiyordu. Bir lise öğrencisi olarak sadece ismini bildiğim bir yerdi. Hakkında birkaç şey duymuştum ama yeterli bir bilgim yoktu diyebilirim. Öncelikle yaşadığım yerde bir üniversitenin olması bana çekici gelmedi çünkü insan hep uzakları hayal ediyor. Fakat bu sadece İYTE’de okumaya başlayıncaya kadar sürdü. Daha sonrasında iyi ki buradayım dedim. Eğitim kalitesi, pratik yapma olanağı, hocaların birikimi, yaklaşımı vb. birçok şey bana İYTE’yi çok sevdirdi. Fizik Bölümünü okurken aynı zamanda yan dal olarak Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde okumam, orada aldığım eğitim ve hocalarım sayesinde olmuştu. Ayrıca İYTE Sualtı Topluluğu’nun kurulmasında ve çalışmalarında aktif rol oynadım. Başkanlığım süresince hep topluluğu geliştirmek için çalıştım. Kısacası İYTE kendimi yeniden tanımladığım bir yer oldu diyebilirim.

Dalış uzmanısın ve bunun eğitmenliğini yaptın. Dalışa ne zaman merak saldın? Bize o deneyimle ilgili bilgi verir misin?

Ben çocukluğumdan beri denize sevdalı bir insanım. Onsuz olmak nasıl bir duygu asla tatmak istemediğim bir şey. Sportif faaliyetler için denizi olmayan şehirlere gittiğimde, canımın sıkılması bu durumu daha iyi özetler sanırım. Yaşamımın bir parçası olarak görüyorum; asla koparamayacağım bir bağ var aramızda. Bu kadar sevdiğim denizi daha yakından, dışardan görülmeyen yönüyle tanımak isteyince, üniversitenin 1.sınıfındayken babamla beraber Egebarakuda Dalış Merkezi’ne gittim. Orada kısa sürede edindiğim dostluklar sayesinden dalışı daha kısa zamanda öğrendim. Dalış dünyasında dostluklar çok daha derin ve kopmaz bir bağla birbirine bağlıdır. Sıradan değil yürekten duyulan bir dostluk bu.

Dalmak sadece denizin dibinde olanların görülebildiği bir şey değil, o su yüzeyinden başlayan bir eylem. Denizi tanımak, deniz altına inmek yani orada olmak kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzel bir duygu. Maskenin ardında o dünyaya bakmak insana başka bir dünyanın kapılarını açıyor.

Dalgıçlığın yanı sıra sualtı fotoğrafçılığıyla ilgilenmişsin. Nasıl bir duygu oradaki hayata tanık olmak, orayı ölümsüzleştirmek?

Öncelikle harika bir duygu olduğunu söylemem gerekiyor. Balıkların yaşamına tanıklık etmek, onları o anda yuvalarında gözlemlemek fotoğraflarını çekip insanlara bunları göstermek ayrıca bir gurur kaynağı benim için. İnsanların göremediklerini fotoğraflamak, “bakın burada da bir hayat var” demek bana o işi zevkle yaptırıyordu. Orada çekilmiş bir fotoğraf sıradan değil, içinde bir hayatı barındıran, bakana çok şey anlatan ve içinde çok şey saklayan bir tablodur. Ben hiçbir zaman dalgıçlığı ya da sualtı fotoğrafçılığını bir iş olarak görmedim. O benim için hep bir tutkuydu.

Temmuz 2010’da üzücü bir olay yaşadığını biliyoruz. Şimdi kendini nasıl hissediyorsun? Bu süreçte sana moral kaynağı olan şey neydi?

Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Yaşadıklarım çok ağır şeylerdi ama yaşama olan inancım beni hayata bağladı. Bu süreçte herkes bir şekilde yanımda oldu kimsenin hakkını yiyemem. Fakat bana o gücü veren ve hep yanımda olan benim biricik arkadaşım olan annem ve kardeşim oldu. Her gün “dünden daha iyiyim” demek bana daha çok güç katıyor. Çünkü gerçekten öyle hissediyorum. Umutsuzluğa asla kapılmadım. Doktorların benden ümidi kestiğinde bile ben bir şekilde bunu atlatacağımı hissediyordum. Bunun için mücadele ettim ve başardığımı gördüm. Tedavi sürecim devam ediyor. Birkaç ameliyat daha olacağım belki ama hiçbiri beni olumsuz etkilemiyor. Her şey seninle başlar ve seninle biter; sendedir her şey sözüne inanarak yola devam ediyorum.

Öncelikle bizi kırmayıp söyleşi teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ediyoruz. Elvan, son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Beni hatırlayıp geldiğiniz için İYTE’ye, özellikle Prof. Dr. Ahmet EROĞLU’na ve Fizik Bölümündeki tüm hocalarıma teşekkür ederim. Beni şu an nasıl görüyorsanız, ben aslında ondan daha iyiyim. Buradan herkese şunu söylemek istiyorum: Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayın. Başkalarının yaptıklarından dolayı kendinizi üzmeyin. Her şeyden önce insan, hayatının kıymetini bilmeli. Kendinizi ve hayatı sevin; çünkü hayat devam ediyor…

Röportaj: Okutman Doğan EVECEN

Mithat Boz ile Röportaj

Ulvi Ahmedov ile Röportaj

Ömer Buğra Kanargı ile Röportaj

Alper Doruk Alkan ile Röportaj

Pelin Öztürk ile Röportaj
 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 27.05.2013 14:46
İçerik Sorumlusu : Doğan Evecen  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?