A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Teknopark İzmir
Teknopark İzmir, Türkiye’nin 4. teknoparkı olarak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü içerisinde yaklaşık 2 milyon metrekarelik alan tahsisi ile İzmir’in önde gelen 21 kurum ve kuruluşunun ortaklığıyla 2002 yılında kuruldu; 2004 yılında ise faaliyetlerine başladı.  

Halen bölgesinde yer alan 152 yerli ve yabancı Ar-Ge firması, yaklaşık 750 Ar-Ge ve destek personeli, 300 Milyon TL'yi aşan toplam cirosu, 20 Milyon Dolar’ı aşan ihracatı ve 16 patenti ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 2015 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde Türkiye 4.sü oldu.

Türkiye’nin kalkınma ajansı destekli ilk güdümlü projesi ile yapılan İnovasyon Merkezi’ni de bünyesinde hayata geçiren Teknopark İzmir, tüm yenilikçi fikirlere kuluçka ortamı sağlayarak, üretilen nitelikli teknolojik bilgiyi sanayi ile buluşturmaya devam ediyor. 

Bölgede yer alan Ar-Ge firmaları; yazılım geliştirme, biyoteknoloji, elektronik, makina imalatı, savunma, enerji, tıp, tasarım, kimya, telekomünikasyon, ileri malzemeler, gıda, madencilik, nano malzemeler, otomotiv, robotik sistemler, turizm ve çevre konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bölgede gerçekleşen üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında, Ar-Ge firmalarında ve firmaların yürüttüğü projelerde üniversite öğretim üyeleri yer alabiliyor; ayrıca yaptıkları araştırmaları ürüne dönüştürebilmek amacıyla, üniversite yetkili organlarının onayı ile bölgede kendi şirketlerini kurabiliyor. Üniversite öğrencileri ise bölgede yer alan Ar-Ge firmalarında yarı zamanlı iş ve staj imkanı bulabiliyor.
Teknopark İzmir çatısı altında girişimcilik ekosistemine sunulan katma değerli hizmetler şu şekilde sıralanıyor:
▪ Atmosfer Teknoloji Transfer Ofisi
▪ İnovasyon Merkezi
▪ ClassBoom Kuluçka Merkezi
▪ Tekno-Girişim Akademisi
▪ Teknik Atölye ▪ Paydaşlar Ofisi
▪ Nitelikli Ar-Ge Ofisleri
▪ Mentörlük ve Danışmanlık Destekleri


                        
http://teknoparkizmir.com.tr
 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 15.05.2017 11:23
İçerik Sorumlusu : Nurçin Şener  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?