A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Öğrenci Manzaraları | Alper Doruk Alkan

Alper Doruk Alkan Kimdir?

1990 yılı Samsun doğumluyum. İlkokulu ikinci sınıfa kadar Kıbrıs'ta okudum. Ardından annemin tayini nedeniyle Nevşehir'e taşındık ve orta öğrenimimi Nevşehir Fen Lisesi'nde tamamladım.

İkinci yılımda kazandığım İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ilk tercihimdi, burayı kazandım. Şu an Hazırlık Bölümü'nde öğrenciyim.
Ne zamandan beri plastik sanatlarla uğraşıyorsun?
Kendimi bildim bileli, aşağı yukarı 5 yaşımdan beri sanatla uğraşıyorum. Annem, ressam ve seramik sanatçısı; dedem işçi emeklisi olmasına rağmen ahşap oymacılığı ve seramik sanatıyla da ilgilenirdi. Dayımdan da ahşap oymacılığına dair çok şey öğrendim. Bu konudaki en büyük destekçimin annem olduğunu söyleyebilirim. Fırça tutmayı ilk annemden öğrendim.

Önce elime ne geçtiyse onunla boyamaya, sonra kara kalemle çizmeye başladım, ardından suluboya ve yağlı boyayı da kullandım. Boyanabilecek her yere boyayı sürdüm, diyebilirim.

Üç boyutlu görselleri algılamaya başladıktan sonra heykele yöneldim. Önce taşları birbirine yontarak ve çamurla başladım ardından kille devam ettim. Kilden yaptığım heykelleri pişirip daha kalıcı hale geldiğini gördükten sonra büstler yapmaya, gaz betonları, mermer ve sert beyaz taşları oymaya başladım. En son lüle taşıyla çalıştım. 

Atölyen var mı? Ürünlerini sergiliyor musun?
Yok; odada, balkonda nerede olursa çalışıyorum. Ama tatillerde büyük atölyelerde çalışma fırsatı buluyorum. Annemle beraber bir sergi açmaya çalıştık, fakat İç Anadolu'da pek tutmadı. Yaptıklarımı satarak harçlığımın bir bölümünü karşılıyordum. Bölüme geçtiğim zaman okuldaki seramik atölyesinden daha çok faydalanacağımı düşünüyorum.

Peki dövme? Dövme yapmaya ne zaman başladın?
İzmir'e geldikten sonra harçlığımı çıkarmak amacıyla ilk olarak dövmecilere çizimler yapmaya başladım. Bu arada bir müddet şöminecide çalışarak şömine çerçeveleri ve heykeltıraşlık da yaptım.

Dövmeye insanların ihtiyacı olduğunu fark ettim. Bunu, insanların bir tür dertlerini anlatma, kendilerini ifade etme aracı olarak görüyorum. Bir insanın elinden her şeyi alabilirsiniz ama vücudundaki dövmeyi çıkarıp alamazsınız. O kalıcıdır. Dövme insanların bir anısını yansıtır, o yüzden yaptıranlar onu hep hatırlar.

Çizim yeteneği ile üç boyutlu düşünme yeteneği dövmede önemlidir. Tabii, bunun için iyi bir eğitim almak gerekir. Ben Alsancak'ta 25 yıllık dövmeci Cumhur Küpçü ustamdan çıraklık eğitimi aldım, altı ay sonra da kalfa oldum.  Normalde bu eğitim aşağı yukarı 1,5 yıl sürer, ben bu süreci çabuk tamamladım.
İnsanların vücuduna bir görüntü nakşetmek nasıl bir duygu? Birtakım riskleri de olmalı?
Çok farklı bir duygu, bir insanın hayatında yer ediyorsunuz, insanlar dövmelerini yaptırdıkları kişiyi de unutmuyorlar. Dövme yaparak stres atıyorum, rahatlıyorum.
İlk dövmeyi kendime yaptım, bunu yapabildiğimi gördükten sonra başkalarına da yapmaya başladım. Bu artık çıraklıktan, kalfalık aşamasına geçmek demektir.

Dövmecilik çok milimetrik bir iş, bu yüzden fazlasıyla dikkatli olmak zorundasınız. Bu konudaki önyargıların da yavaş yavaş ortadan kalktığını söyleyebiliriz. "Dövmeciyim" dediğinizde size tuhaf bakmıyorlar, gördüğüm kadarıyla bu kültür artık oturmaya başladı.

Çizim yeteneğin okuduğun bölümü ve işini kolaylaştıracak, öyle değil mi? Okuduğun bölüm bu anlamda bilinçli bir tercih miydi?
Kesinlikle kolaylaştıracak. Evet, bu anlamda bilinçli bir tercihti.

İYTE'li olmak senin için ne anlam ifade ediyor? Okulun sana ilham verdiğini düşünüyor musun?
Çok şanslı olduğumu düşünüyorum, okulumdan çok memnunum. Gerek eğitim kalitesi gerekse doğal ortamı beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Sessiz sakin, huzurlu bir yer burası ve insana ilham veriyor. Ne kadar kuş cıvıltısı duyarsam benim için o kadar iyi. Bazıları için dezavantaj olan uzaklık, benim için bir avantaj çünkü şehrin karmaşasından ne kadar uzaksam o kadar mutluyum.

Gelecekteki planların neler? Kendini ilerde nerede görüyorsun?
Akademik kariyer yapmak, üniversitede çalışmak istiyorum ama dövmeciliğe, resim ve heykele de mutlaka devam edeceğim. Belki ilerde bir stüdyo açabilirim.

Röportajı yapan Okt. Yasemin Özcan Gönülal'a İYTE adına teşekkür ederiz.


 
Son Güncelleme : Sevgi Canlıer 05.06.2012 14:04
İçerik Sorumlusu : Yasemin Özcan  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?