A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Bilgisayar Mühendisliği
Mühendislik Fakültesi - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayara dayalı bilgi sistemlerini tasarlama, sistemlerin işlerliğini sağlama, veri elde etme, işleme ve değerlendirme çalışmalarında bilgisayar kullanımının önemini de vurgulayarak gereken bilgi desteğini verir. Daha genel olarak, diğer temel mühendislik alanlarında olduğu gibi eldeki kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını, alanıyla ilgili problemlere en iyi çözümlerin bulunmasını ve bu yolla insan hayatının kolaylaştırılmasını amaçlar.

Bölümümüz, araştırma-geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü, sanayi ile işbirliği içinde kullanım alanı bulan projelerin gerçekleştirildiği bir ortam yaratarak öğrenciye düşünmeyi, bilgiye ulaşıp kullanmayı öğreterek, ezbercilikten uzaklaştırmayı hedeflemiştir. Diğer üniversitelerdeki benzer bölümlerden farklı olarak, lisans öğrencilerinin çağın gereksinimlerine uygun şekilde hazırlanmış ve eğitim planında bulunan uzmanlık dallarından birini tamamlamasını sağlar. Bu alanlardan bazıları, Bilgisayar Ağları, Yazılım Mühendisliği, Çok Çekirdekli Mimari ve Paralel Programlama, Gömülü Sistemler, Yapay Zeka ve Güvenliktir.

Bölümümüzde, deneysel tasarım, uzaktan algılama, bilgi sistemleri stratejisi ve güvenliği, yapay zekâ, gömülü sistemler, tıpta bilgisayar uygulamaları, veritabanı madenciliği ve BT yöntemleri gibi konularda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

http://arf.iyte.edu.tr/Doç. Dr. Y. Murat Erten
Bölüm Başkanı
90(232)750 7861
muraterten@iyte.edu.tr

 
 
Son Güncelleme : Evrim Yakut 22.12.2015 13:33
İçerik Sorumlusu : Doç. Dr. Y. Murat Erten  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO İzmir Üniversiteleri İYTE'de Ne Nerede?