A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Bilgisayar Mühendisliği
Mühendislik Fakültesi - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayara dayalı bilgi sistemlerini tasarlama, sistemlerin işlerliğini sağlama, veri elde etme, işleme ve değerlendirme çalışmalarında bilgisayar kullanımının önemini de vurgulayarak gereken bilgi desteğini verir. Daha genel olarak, diğer temel mühendislik alanlarında olduğu gibi eldeki kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını, alanıyla ilgili problemlere en iyi çözümlerin bulunmasını ve bu yolla insan hayatının kolaylaştırılmasını amaçlar. Bölümümüz, araştırma-geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü, sanayi ile işbirliği içinde kullanım alanı bulan projelerin gerçekleştirildiği bir ortam yaratarak öğrenciye düşünmeyi, bilgiye ulaşıp kullanmayı öğreterek, ezbercilikten uzaklaştırmayı hedeflemiştir. Ayrıca bölümümüz lisans öğrencilerinin çağın gereksinimlerine uygun şekilde hazırlanmış ve eğitim planında bulunan uzmanlık dallarından birini tamamlamasını zorunlu kılar. Bu alanlardan bazıları, Bilgisayar Ağları, Yazılım Mühendisliği, Çok Çekirdekli Mimari ve Paralel Programlama, Gömülü Sistemler, Yapay Zeka ve Güvenliktir.


Bölümüzde araştırma faaliyetleri dört ana başlık altında toplanmıştır. Güvenilir yazılım ve donanım sistemleri, test yöntemleri, ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri güvenliği ve güvencesi başlıklardan birisidir. Diğer bir çalışma alanı da Bilişim Yönetim Sistemleri başlığı ile belirlenmiştir. Bu alanda veri tabanları, büyük veri, doğal dil işleme gibi alanlarda öğretim üyelerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgisayarla görü konusu diğer bir alan olup bu alanda çalışma yürüten akademisyenlerimiz tümyönlü kameralar ile görü, nesne tanıma ve takip,  biyometri ve imge verisi ile makine öğrenmesi konularında çalışmalarını sürdürmektedirler. Son olarak robotik konularını da içeren akıllı sistemler araştırma gurubumuz bulunmaktadır.

http://ceng.iyte.edu.tr/Doç. Dr. Y. Murat Erten
Bölüm Başkanı
90(232)750 7861
muraterten@iyte.edu.tr

 
 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 08.01.2018 17:05
İçerik Sorumlusu : Doç. Dr. Y. Murat Erten  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?